Tyttö joka ajatteli liikaa
Über das eBook
"Jo kauan ennen Päivin syntymää oli Suomessa joukko ihmisiä, jotka olivat pitäneet ääntä siitä, että Suomelle tekisi hyvää saada ikkunat auki Eurooppaan. Päivi oli niin rämäpäinen, ettei ikkunoiden avaaminen hänelle riittänyt. Hän alkoi hypellä niistä ulos suin päin tarkistamatta minkälaiseen maastoon sattuisi putoamaan."
Liisa Aarnio-Perruchot`n omakohtainen kertomus rohkean, itseään etsivän nuoren naisen elämästä sodan jälkeisessä Suomessa. Länsisuomalaisen Päivin tie vei ensin Helsingin taiteilijapiireihin, josta seikkailuihin maailmalle.
Über den Autor
Liisa Aarnio Perruchot s. 1934 on asunut Etelä-Ranskassa 1970- luvun lopulta alkaen. Hän on ollut Suomen ensimmäisiä lentoemäntiä ja opiskellut kieliä monipuolisesti. Hän on suorittanut Master of Arts- tutkinnon Bostonin yliopistossa ja opiskellut modernia kirjallisuutta Sorbonnen yliopistossa. "Tyttö joka ajatteli liikaa" on hänen esikoisteoksensa.
Produkt Details
Verlag: Books on Demand
Genre: Sprache - Sonstige
Sprache: fin
Umfang: 188 Seiten
Größe: 276,6 KB
ISBN: 9789528029632
Veröffentlichung: 23. Oktober 2018