Suomen lasten juhlaperinteitä

eBook: Suomen lasten juhlaperinteitä

Sprache - Sonstige

Jetzt kostenlos lesen mit der readfy App!

Über das eBook

Tässä kirjassa on runsaasti erilaisia hauskoja leikkejä. Siihen on valittu sekä jatkuvasti suosiossa olevia perinteisiä että uusia leikkejä. Säännöt on suunniteltu mahdollisimman helpoiksi ja joissakin leikeissä tarvittavat välineet ovat sellaisia, että ne löytyvät helposti kotoa.
Kirjassa on runsaasti valinnanvaraa, sillä se sisältää monen leikin ja pelin selkeät ohjeet. Keksin ja kokosin sinulle tähän kirjaan vaikka ja mitä hauskaa puuhaa ja leikkiä, voit käyttää halutessasi vähän mielikuvitustasikin.
Tehtävien vaihtelevuus antaa sinulle mahdollisuuden tutustua moniin erilaisiin leikkeihin, osan ehkä tunnistat entuudestaankin.
Pieni puuhastelukin on myös hyödyllinen harrastus. Itse tehdyt esineet on helppo suunnitella omaan ympäristöön sopiviksi ja usein ne tulevat myös huomattavasti halvemmaksi kuin valmiina ostetut. Ja mikä sopisikaan paremmin lahjaksi kuin itse tehty persoonallinen pieni puuhatyö; se tuottaa iloa sekä lahjan antajalle että saajalle.
Lastetarhanopettajat pyysivät tämän kirjan kirjoittamista sinulle että saat tietoa Suomen lasten juhlaperinteistä, voit leikkiä, pelata ja askarrella päivien kulun mukaan. Hyvää suomalaista juhlaa!


Über den Autor

Kirjailija Pia Mäkinen

Olen tietokirjailija ja minulla on kolme lasta.
Kiinnostusalueisiini kuuluu erityisesti kirjallisuus, lastenkulttuuri, lastenperinne, perinneleikit, Suomalainen juhlaperinne, vanhat perinnekädentaidot, taidekäsityö, monipuolinen askartelu, ikäihmisten ajanvietteet, säveltaide, teatteri, kuvataide, valokuvaaminen, tanssi, arkkitehtuuri, matkailu, elokuvataide, Suomen kieli ja liikunta.

Keskeisin kannuste kirjoittamiseen oli lasten ja aikuisten antama palaute vetämissäni leikkitilaisuuksissa, sillä leikkitilanteiden riemulliset kokemukset ovat vertaansa vaille. Lapsuudenesikuvina minulla oli kansakoulun opettajat jotka välituntisin ja liikuntatunneilla antoivat kaikkensa lapsille ja opettivat monta ikimuistoista perinneleikkiä.

Esikuvinani nuoruudessa olivat äidinkielenopettajani, kuten Leila Parhankangas Hämeenkyrön yläasteelta sekä lukion äidinkielenopettajani. Suurimmat esikuvani olivat kuitenkin vanhempani, jotka antoivat aikaa lapsilleen moninaisten töittensä lisäksi.

Kirjoitan toiveiden ja omien kokemuksieni perusteella. Haluan helpottaa kaikkien lasten- ja aikuisten juhlia järjestävien työtä ja kiirettä. Kiitos samalla asiantuntija-avusta kaikille leikkitoiveita esittäneille opettajille, lastentarhanopettajille, museoväelle, Mannerheimin lastensuojeluliiton edustajille, partioväelle, toimittajille, seurakuntaväelle, eri kulttuuritoimille ja yksittäisille ihmisille!

Olen myös elänyt kokemusrikkaan elämän, josta kirjoittaa. Sanotaanhan, että kirjailijan on elettävä sellainen elämä, josta voi kirjoittaa."

Produkt Details

Verlag: Books on Demand

Genre: Sprache - Sonstige

Sprache: fin

Umfang: 290 Seiten

Größe: 235,4 KB

ISBN: 9789528079910

Veröffentlichung: