Verinen Tampere
About the eBook
Punaiset antautuivat Tampereella kansalaissodan aikana 6.4.1918. Piti tulla rauha, mutta siitä vasta tappaminen alkoi. Valkoiset toimittivat vankileireille Tampereelle n. 11000 punaista.
Useat vankeina olleet ovat kertoneet, että Kalevankankaalla punaisten joukkohaudoissa on yli 4000 vainajaa, ammuttuja, kuolleeksi kidutettuja, raiskattuja, nälkään ja tauteihin kuolleita, miehiä, naisia ja lapsia.
Kirja kertoo mitä Tampereella silloin todella tapahtui, ja mitä tapahtui punaleskille ja orvoille tämän jälkeen. Miten punaväri poistettiin VR:n henkilökunnasta, poliisilaitokselta, palokunnista jne. mukana olleiden kertomuksien mukaan ja heidän kokemanaan.
About the Author
Lauri kirjoitti 2010 ensimmäisen kirjansa synnyinseudustaan. 'Kylä nimeltä Korvola' -kirjaa kirjoittaessa ja haastatteluja tehdessä hänelle alkoi avautumaan seudun karmeat tapahtumat kansalaissodan aikana. Ensimmäisen kirjan valmistumisen jälkeen Lauri jatkoi aiheen tutkintaa ja on sen jälkeen julkaissut 5 kirjaa kansalaissodan ja jatkosodan aikaisista tapahtumista.
Product Details
Publisher: Books on Demand
Genre: Sprache - Sonstige
Language: fin
Size: 188 Pages
Filesize: 51.6 MB
ISBN: 9789528020981
Published: Feb. 3, 2020